Počet položek: 0 0,- CZK

Pěstování kávy ve světě

Káva se pěstuje ve velké řadě zemí Ameriky, Afriky a Asie. Jsou zde státy s malou, svým způsobem unikátní produkcí a jsou zde státy produkující ohromnou kvantitu zelené kávy. V průběhu posledních dvou dekád se pořadím největších světových producentů kávy poměrně zamíchalo. Zrodily se nové kávové velmoci. Uvádíme zde 10 největších producentů kávových zrn na světě (údaje z r. 2014):

1. Brazílie (2.720.520.000 kg) je největším světovým producentem již více, než sto let. Mimo káv průměrné  kvality se v některých oblastech samozřejmě produkují vynikající kávy.

2. Vietnam (1.650.000.000 kg) je znám především produkcí levné robusty, v některých oblastech se pěstuje i slušná arabika. Produkce kávy je zde po rýži velmi významnou součástí ekonomiky. Vietnamci pijí velmi silnou překapávanou kávu smíchanou se sladkým zahuštěným mlékem.

3. Kolumbie (750.000.000 kg) produkuje kávu typu arabika známou po celém světě. Od roku 1980 však zde došlo k mírnému vychýlení klimatických podmínek, což se negativně podepsalo na výnosech z kávovníkových plantáží.

4. Indonésie (540.000.000 kg) u nás není jako světový producent kávy příliš známa. Pěstuje se především robusta v nížinných oblastech, na menších plochách náhorních plošin a úpatí hor se produkují menší množství kvalitních arabik. Téměř 90 procent sklizně pochází od malých výrobců, různorodost je tedy velká. Z Indonésie pochází světoznámá, vysoce kvalitní a velice drahá cibetová káva, tzv. Kopi Luwak, jejíž zrna jsou zpracovávána fermentačním procesem uvnitř trávícího traktu cibetek a to jak chovaných na farmách, tak i volně žijících. Tato káva je dnes vyráběna i v jiných asijských zemích (Vietnam, Thajsko).

5. Etiopie (397.500.000 kg) je zemí s prastarou tradicí pěstování kávy arabiky. Export kávy se finančně podílí téměř 50 procenty na celkovém exportu země. Káva se pěstuje v převážně v několika známých oblastech, kderé předurčují specifický charakter kávy (Sidamo, Harar, Limu, Yirgacheffe).

6. Indie (344.760.000 kg) rovněž většině z Vás nevyvstane v mysli při úvaze nad největšími světovými proucenty kávy. Kávové plantáže se rozkládají především monzunových, stále zelených, níže i výše položených oblastech jižní Indie. Převažuje produkce robusty, ale vyrábí se i místy velmi slušná arabika. Specialitou je například tzv. „Monsoon Malabar Coffee“. Indická produkce je vyvážena především do Evropy a do Ruska.

7. Honduras (279.000.000 kg) je svojí produkcí arabiky méně známý, než třeba Kolumbie nebo Etiopie. Zřejmě i proto zde pěstování kávy díky nižší poptávce pokleslo, kávová zrna se používají většinou do směsí.

8. Mexiko (240.000.000 kg) produkuje převážně kvalitní arabiku a většina produkce se exportuje do USA.

9. Uganda (240.000.00 kg) zaznamenala asi pětisetprocentní nárůst produkce od roku 1989. Pěstuje se zde jak robusta, tak i arabika u hranic s Etiopií.

10. Guatemala (210.000.000 kg) nahradila plantážemi kávy produkci přírodních barviv, která ztratila začátkem 19. století svůj význam díky rozvoji průmyslových barviv. Kávovníky zde rostou ve výškách od 500 do 5000 m n.m. 

Mimo tyto giganty najdeme kvalitní kávu v mnoha dalších zemích.

V Americe jsou to např. Kostarika, Panama, Peru, Ekvádor nebo Kuba.

V Africe najdeme kávovníkové plantáže třeba v Zimbabwe, Tanzánii, Keni nebo v Malawi.

V Asii, která je pro nás takto méně známá, dozrávají velmi zajímavé kávy špičkových kvalit na některých věhlasných lokalitách v Thajsku, Laosu, Myanmaru, také v exotickém Nepálu. Koncem 19. století byly čtvrtým největším exportérem kávy Filipíny, po zdejší krizi však tato sféra hospodářství upadla a nyní je ve fázi oživování. Rovněž Srí Lanka má kávovou historii, po příchodu Britů však kávovníky byly nahrazeny čajovníky a produkce kávy je zde mizivá. Vlastní kávu produkuje i Čína.

Potřebujete poradit ? Pěstování kávy ve světě

Vaše jméno, příjmení, firma
Váš email
Váš telefon
Váš dotaz
     Více informací